25.12.2005 Radiostanice LEN BM 80(160) tzv. BULHAR
 
Bulharská radiostanice LEN BM 80, popřípadě BM 160 - obecně zvaná BULHAR. Pracuje v pásmu 80MHz(160MHz). Je snadné ji přeladit na sdílené kmitočty a známé jsou především přestavby na radioamatérské pásmo 2m FM. Předpokládané možnosti nastavení frekvencí, tabulku s kmitočty v pásmu 70MHz, podrobnosti kolem nastavení PLL a především kompletní schéma a rozložení součástek najdete zde: http://www.tenzor.cz/qwsaq/ham/bulhar/index.html , pokračování článku od Petra OK1RP pak ZDE

 

25.12.2005   Napájecí zdroje  ASTRON

V poslední době se na trhu a na různých výstavách a burzách objevují napájecí zdroje nesoucí označení Astron RS-xxA(S, M, BB) apod. Jedná se o výrobky americké firmy  Astron Corporation, 9 Autry
Irvine, CA 92618, USA. Zde naleznete schéma zapojení  dvou nejběžnějších typu RS-10A a RS-20A
Veškeré informace a schéma všech ostatních typů pak najdete na http://www.repeater-builder.com/astron/astron-index.html

Petr, OK1RP

 

25.12.2005    Oblasti Ruska - současné rozdělení

Kliknutím se otevře zvětšená v novém okněPři provozu na krátkých vlnách je partnerem při spojení prakticky celý svět. V závislosti na podmínkách šíření to mohou být všechny kontinenty nevyjímaje Oceánie. Prakticky v jakoukoli denní resp. noční dobu se však díky jejich stálé aktivitě na pásmech setkáváme s ruskými stanicemi, jejichž poloha se vzhledem k obrovské rozloze jejich území může lišit o stovky ba tisíce km.
V následující tabulce je pak možné vyhledat podle značky (prefixu a písmen sufixu) oblast, ze které stanice vysílá. Na přiložené mapce pak snadno poznáte o jak velký "DX" se vlastně jedná a možná, že budete i příjemně překvapeni.
Kliknutím na mapku se Vám otevře zvětšená v novém okně Vašeho prohlížeče.
Mni DX & 73,
Petr, OK1RP

25.12.2005  23.30 UTC -doplněk mapa ruských oblastí:
Mapu s přímým  zobrazováním  názvu oblasti a volacím znakem při přejetí myší najdete na stánkách Jirky OK1IKE ZDE  . Moc pěkná, to musíte vidět!  Díky všem za upozornění.
73! OK1HOT24.12.2005    Vánoční nadílka od Ježíška na 160m

O nezapomenutelné vánoce na 160m se stará Ježíšek natolik pečlivě, že se v posledních několika dnech scházejí z celého světa samé superlativní band reporty. Opravdu znamenitá otevření 160m pásma každou noc umožňuje pracovat v průběhu odpoledne, podvečera dále pak noci až do ranního úsvitu prakticky s celým světem a dokonce se všemi kontinenty! V brzký podvečer je tak možné pracovat s VK, večer pak je pásmo plné JA, stanice z Afriky jsou zde celý večer a již před půlnocí se objeví první USA resp. a vydrží až do ranních hodin, kdy je při našem východu slunce možné s nimi pracovat i s podprůměrným vybavením.
Nevěříte? Přečtěte si band reporty tentokráte z druhého (amerického) kontinentu...nebo ještě lépe zapněte si 160m pásmo a "vyzvedněte" si nadílku Ježíška třeba právě na štědrý den :-)


Klidné vánoční svátky a krásné DX,
73, Petr OK1RP  
 
24.12.2005  Směšovač jednoduše a rychle
● Nač vymýšlet to, co už jiní před námi vymysleli...
Potřebujete-li slušný směšovač, jednoduše a rychle, pak použijte zapojení, které bylo dáno k dispozici široké veřejnosti. Najdete je ZDE
Petr OK1RP
 
23.12.2005  Antény pro pásmo 160 metrů
● Dále přinášíme popisy několika antén pro pásmo 160 metrů, které najdete v tomto článku. Jedná se o malou , praktickou anténu dle G4ERZ, tu najdete ZDE a anténu GHL pro majitele obor a panství dle OK1SP. Popis této antény i s provozními zkušenostmi najdete pro změnu ZDE. Třetí anténou pro 160 metrů je anténa NS80 - invertované "L" a její popis je ZDE. To pro jarní inspiraci :-)
Petr OK1RP

 

23.12.2005  CW s pastičkou versus klávesnice počítače
● Celý článek  od Petra OK1RP naleznete ZDE
 

22.12.2005   KV majáky

● Všichni kdo se věnují práci na KV pásmech znají situace, kdy je třeba sledovat podmínky šíření, otevření pásem, krátká otevření do těžkých směrů apod. Slouží k tomu majáky jak jednotlivé, mnohdy soukromé, tak i celé sítě podporované světovými DX nadacemi.

Seznam takových majáků naleznete ZDE - formát .pdf velikost  394 kB nebo ZDE ve formátu .zip - velikost 264 kB
Info o aktuálnosti jednotlivých majáků resp. doplnění seznamu uvítáme na email adresách radiozpravodaj(zavináč)centrum.cz, nebo indians(zavináč)seznam.cz
73!
Petr, OK1RP

 

21.12.2005  Historie podniku Radiotechnika    

logo podniku Radiotechnika Teplice

● Každý něco sbírá. Jednou je to sbírka známek, podruhé staré rozhlasové přijímače. Když jsem před lety narazil v krabicích na půdě na svou oblíbenou M160-ku, se kterou jsem trávil dlouhé večery na 160m pásmu, zastesklo se mi a opět ji zařadil na svůj stůl. Nostalgické vzpomínky mne přivedly i k dalším výrobkům a tak jsem pořídil Pionýra 80, Odru a začala tak vznikat sbírka radioamatérské techniky bývalého podniku Radiotechnika, později po transformaci podniku Elektronika Praha, ČSSR.
Kdo někdy něco sbíral ví, že nejdůležitější je sestavit na samém počátku přehled výrobků nebo ještě lépe výrobní program, na který se chcete zaměřit.
    Snažím sestavit čistě soukromou sbírku bývalého podniku ÚV Svazarmu Radiotechnika a po transformaci následného podniku Elektronika Praha, ČSSR.  Pro sbírku preferuji UFB stav t.j. elektricky i mechanicky nijak nepoškozené a neupravované, nepoškrábané výrobky. Ideálni jsou orig.zabalené výrobky s dokumentací a OTK, ale těch moc není...
Některé exempláře však již není možné získat vůbec a proto se často spokojuji s jakýmkoliv nálezovým stavem a následuje renovace jakou znají všichni sběratelé historické radiotechniky.
    Největší kámen úrazu je v plánovaných doplňcích, u kterých není jisté co a v jakém množství bylo vyráběno. Jsou to především výrobky jako: externí VFO k TCVRu M160, konvertor Jana, TCVR Labe, apod. ...
    Zároveň se snažím o získávání a výměnu informací, kopií a skenované dokumentace a veškeré další informace, jakož jsou i kontakty na lidi z podniku Radiotechnika a později Elektronika Praha či lidi z jejich blízkosti. Mým cílem je z toho všeho sestavit i jakousi historii tohoto podniku spolu s průřezem výrobního programu, verze výrobků, fotografií a především vlastní sbírku a udělat k tomu web.

V dnešním úvodním příspěvku si dovoluji seznámit s výrobním programem podniku Radiotechnika z roku 1983 tak, jak byl prezentován ve sborníku Gottwaldov 1983 od OK2NN:
strana1 strana2.jpg strana3.jpg strana4.jpg strana5.jpg strana6.jpg strana8.jpg
Z mě dostupných materiálů dosud vyplývá, že zde prezentovaný krátkovlnný přijímač RX3 byl následně prodáván pod obchodním označením ODRA.
Celý příspěvek do sborníku si můžete stáhnout ZDE (.zip 532 kB) , nebo ZDE (.doc 540 kB)

V následujících příspěvcích se budeme postupně zabývat jednotlivými výrobky resp. jejich modelovými verzemi.
73!
Petr, OK1RP

 

16.12.2005

● Používejte anglicko -český překladač  Britanik a dozvíte se, že HAM je opravdu šunka, stránka o homebrew :
http://opendir.infostar.cz/Recreation/Radio/Amateur/Homebrew.html
Naleznete třeba : CW19 -Homebrew morse kódový tréninkový stroj pro šunku   :-)
Naštěstí odkazy z této stránky jsou již v angličtině..
 

14.12.2005

● Hlasování na téma "Jak jste začínali s radioamatérským vysíláním" ZDE
● Stránky radioklubu OK1OWA ze Solvayových lomů v  okrese Beroun ZDE ,technika bývalé NDR, z obsahu: RX EKD300, EKV13; preselektor EZ100; PA LSV-01....
 

17.11.2005

● postavíte si : Pionýra

nebo Kamaráda?

kliknutím na obrázek se dozvíte více...třeba schéma zapojení nebo popis....
 

29.8.2005

● Radioamatérské setkání HOLICE 2005 ...malou galerii fotografií najdete ZDE
 

27.7.2005

● Radioamatérská cykloexpedice Krušné hory pro radioamatéry info ZDE
● Český radioamatér si vždy poradí, výborné stránky o bastleni od OK1IKE, návody, konstrukce
 

13.4.2005

● Soutěž RADIOTURISTA - aneb radiostanice s operátorem na cestách..pěšky, na kole i na vodě!Nultý ročník, ujme se?
 

27.3.2005

● Schéma zapojení mikrofonu MOTOROLA GMN6146C
 

3.3.2005

● Seznam převaděčů v OK - zdroj dat: http://www.poupa.cz/mapa/seznam.php
● Stavba ELBUGu dle OK2TEJ: http://ok2tej.senga.cz
● Schéma od Ing. Kottka - PHILIPS 208U-45, SIGNÁL 2 P, PHILETA, ŠARIŠ....a další
 


celkový počet návštěv stránky od 3.3.2005