Invertované "L" na pásmo 160 metrů


Orig.pramen: NS8O, Greg Weinfurtner, Athens, USA


Jedním ze základních problémů krátkých a nízkých antén pro pásmo 160m je jejich nízká impedance v bodě napájení, často i jen několik ohmů.
Jednoduchý a oblíbený trik, jak překonat tuto nectnost je danou anténu záměrně prodloužit. Zvětšíme tím reálnou složku vstupní impedance v bodě napájení, ale objeví se zde také imaginární složka impedance induktivního charakteru. Řešení se nabízí vložením sériové kapacity, např. otočného kondenzátoru vhodné hodnoty.

Použijeme-li např. anténu v konfiguraci převráceného L na 160m, získáme tak při kvalitním zemním systému slušnou anténu pro práci na tomto pásmu.
    Celková délka bude 50.3m, vertikální část o délce 12.3m, horizontální část 38m a impedance v bodě napájení pak činí 50+j88 ohmů. V tomto případě tedy není třeba žádné dlouhé laborování s impedančním mostem či jinými přístroji a jednoduchým vložením proměnné kapacity 1000pF do série si pomůžeme od zmíněných +j88 ohmů jalové složky impedance.
Snažme se udělat vertikální část tak vysokou, jak to jen bude možné. Změny v impedanci snadno doladíme otočným kondenzátorem v sérii s anténou.
     Zemní systém musí být co nejlepší, nebojte se proto využít všeho, co máte na zahradě, včetně řetězu od psa...hi.
Budete-li používat anténu na vyšších pásmech, není třeba se kapacitou v sérii moc zabývat. Impedance kondenzátoru bude na vyšších kmitočtech velmi malá a vliv téměř zanedbatelný.

Na slyšenou na 160m.

73!
PETR OK1RP

 

Aktualizováno: 23.12.2005

kontakt: radiozpravodaj(zavináč)centrum.cz