Anténa GHL na pásma 160-40  metrů


Grounded Half Loop  pro pásma 160-40m - inspirace
pro majitele panství a obor


Asi před rokem jsem uveřejnil jednoduchou a oblíbenou anténu GHL "v neobvyklých rozměrech", kterou jsme spolu s OK1SP dlouhá léta používali pro spodní pásma a v posledních letech několikrát upravovali. Protože však anténa ani teď nepracovala uspokojivě na 160m (důvodem byly nízké vertikální části a špatný zemní systém), upravili jsme za pomoci přátel horolezců rozměry antény s přihlédnutím k těmto faktům tak, jak to jen bylo možné. Uveřejňuji proto článek znovu, původní znění textu je upraveno a rozměry jsou upraveny dle poslední verze.

Není nutné být smutný z toho, že nám nějaká anténa na obrázku v knížce o anténách nevychází rozměrově do našeho prostoru pro antény vyhrazeného. Majitelé lesních panství, obor a podobných pozemků nechť zkusí takové rozměry, jaké jsou např. zde, nebo rozměry upraví podle svých možností. Anténu bude možné instalovat také např. mezi vysokými panelovými domy, kde však bude výhodnější použít konfiguraci Quad, především vzhledem k potížím s dobrým zemním systémem.

nákres antény GHL160m

Je třeba jen dodržet několik obecných (a nejen těchto) zásad při stavbě a výsledek se jistě dostaví.
 • Čím vyšší vertikální části, tím lépe.
 • Čím vlhčí / vodivější půda, tím lépe.
 • Při pokládání radiálů se nechte vést článkem OK1RR o efektivitě počtu a délek radiálů, zabráníte tak zbytečným mozolům, které se při provozu posléze neprojeví. I v tomto případě ale platí, čím více tím lépe. Máme-li tedy možnost natáhnout místo 4 radiálů 16, pak to rozhodně udělejme.
 • Používejme kvalitní vodiče, 20 let staré PK z výprodeje armády, které se po dvojím ohnutí mezi prsty láme, asi nebude to pravé.
 • Čím dále od kmenů stromů povedou vertikály, tím lépe. V našem případě je to cca 50cm na jedné a 1m na straně druhé.
 • ATU mějme pokud to jde přímo v patě antény. Zabráníte tím nepředloženým transformacím a vyzařování v místech, kde to není žádoucí.
 • Vždy použijte kvalitní ATU s minimálními ztrátami. Najdeme-li při příjmu maximum a toto neodpovídá ani přibližně minimu SWR při vysílání, není náš ATU ten pravý.
 • Špatná zem / málo radiálů je vždy důvodem razantního zhoršení účinnosti u takto (v podstatě nevhodně) napájených antén. Protože však mluvíme o anténě typu "takhle mi to vyšlo" pamatujme, že:
  • mění-li se nám SWR změnou počasí (po vytrvalých deštích), může být náš zemní systém neúčinný.
  • je-li SWR ploché, bez výrazných "dipů" v celém pásmu 160m nebo 80m, je náš zemní systém špatný a budeme potřebovat ještě nějaké peníze, holinky, plášť do deště, krumpáč apod. k jeho vylepšení. Já jsem tak musel po několika letech učinit také (viz obrázek).
  • pálí-li nás knoflíky u TCVRu nebo šroubky na pastičce elbugu i při 100W, je to s naší zemí také špatné.
 • Voláme-li s touto naší anténou, SWR 1, výkonu 1kW na 80m W1MK 2 hodiny bez úspěchu, pak jsme někde udělali ještě další chybu :-)
 • Naopak jsme-li slyšet ve W6 na 160m s našimi 100W celou noc, pracuje anténa vcelku uspokojivě :-))

  V mém provedení nemá anténa oba vertikály stejně vysoké, ale vertikál vzdálený od konce napájení je pouze 20m vysoký. Anténa je vypnuta v kopci a radiály na velmi mokré půdě byly 16x16m na vzdáleném konci a 4x38m v bodě napájení. Po několika letech jsem usoudil, že funkce antény je na 160m špatná a přidal jsem proto radiály na obou stranách. Celkový počet je patrný z obrázku.
     První dojem také nebyl špatný...80m: ZL1, VK2, JA, USA, 160m: J3, D4, PY, YV, TI5, ZF2, USA, VE, JA.
  Přeji všem mnoho úspěchů a doufám, že bude tento článek vodítkem a inspirací pro ostatní nadšence z řad milovníků našich dlouhých pásem.

  73!
  PETR OK1RP

 


Aktualizováno: 23.12.2005

kontakt: radiozpravodaj(zavináč)centrum.cz