"Radiopřijímače z Rigy"


Celý článek z úvodní strany..


Mnozí z nás mají doma stále ještě fungující přijímače, které mají na svém výrobním štítku jako výrobce uvedeno
Рига-103, Рижский радиозавод им. А. С. Попова (RRR), Радиотехника, Рига ,
nebo některou z počeštělých verzí. Mnohé z těchto přijímačů mají dodnes velmi slušné vlastnosti a světe div se …moderní zařízení vyráběná dnes metodou konzumní "spotřebky" se svými parametry srovnávat ani nechtějí. >Levné a na nic< se stalo synonymem prakticky pro všechno, co dnes trh s elektronikou nabízí. Podnik Radiotechnika ve městě Riga sahá v historii až do roku 1926, kdy začal vyrábět pod značkou "AL"

 

(
Абрам Лейбовиц) na 40 různých modelů přijímačů. Podkladem pro jejich koncepci se staly přijímače firem Telefunken, Kramolin, DeTeWe, Lumophon apod. jejichž modely se staly vzorem nejen zapojením, ale také vzhledem.
V průběhu let pak vznikaly v Rize další závody na výrobu radiopřijímačů a produkce více či méně povedených modelů se tak rozrůstala. V roce 1933 to byl závod "А  Апситиса и Ф. Жуковского", který v počátku své existence vyráběl asi 20 typů přijímačů.
Když v roce 1951 došlo k přejmenování na "А. С. Попова" používal závod ještě obě loga:

Až po roce 1971 se zavedením oficiálního názvu závodu "Рижский радиозавод им. А. С. Попова (RRR)" se začalo trvale užívat druhého známějšího loga se třemi písmeny "R".

Více o historii produkce radiopřijímačů v Rize najdete na stránkách http://www.radiopagajiba.latbs.lv/RRR/rrrhist.htm

Závody v průběhu let samozřejmě inovovaly své modely podle stupně vývoje elektroniky ve světě. V řadě výrobků tak najdeme nejen elektronkové skvosty jako:

Riga 10 - Радиоприемник 1 класса (1952-1958 г.)

ale i tranzistorové přijímače z pozdější doby, které se objevovaly i na našem trhu. Dováželo se k nám mnoho různých typů, vždy ale byly upraveny pro náš trh. V některých případech to bylo na škodu a to nejen po stránce vzhledu, ale také úpravou zapojení.

Najdeme zde např. přijímače Riga 101, 102 nebo asi jeden z nejznámějších Riga 103:

Rīga 103. 1967-1974 г. Радиоприемник транзисторный (РПП-1)

Modely Selena, které se na našem trhu se štěstím daly také pořídit jsou dodnes vyhledávaným zařízením pro rozhlasové posluchače především pro kvalitní zpracování vstupních obvodů a slušného provedení mezifrekvence.

Téměř všechny modely z produkce závodu z let 1926 až do dnešní doby lze vyhledat  na stránce http://www.radiopagajiba.latbs.lv/RRR/rrrhome.htm , kde je možné najít také schémat mnohých přijímačů a mnohé  detailnější informace.

73, Petr OK1RP


Aktualizováno: 14.08.2006

Radioamatérský zpravodaj

kontakt: radio(zavináč)qrp.cz