"QRP transceivery MIZUHO z Japonska"


Celý článek z úvodní strany..


Stále větší počet zájemců o QRP provoz nachází zalíbení v různých mini QRP transceiverech, stavebnicích či hotových přístrojích z celého světa. A tak se nelze divit, žei do Evropy pronikly miniaturní (ruční!) transceivery japonské firmy MIZUHO, které jsou až neuvěřitelně populární právě v domácím Japonsku, ale také v USA. Jedná se o poměrně jednoduchou koncepci jednopásmového CW/SSB transceiveru s jedním směšováním,který má ale na mezifrekvenci 4 krystalový filtr, vestavěný RIT, rozlaďované VXO (25kHz resp. 50kHz), atenuátor a dokonce prostor pro akumulátory. Nechybí ani nabíjení, S-metr, W-metr apod. Parametry nejsou samozřejmě nijak oslnivé ve srovnání s K2 od Elecraftu, ale při prodejní ceně od 4.000-6.000Kč včetně poštovného z JA resp. USA do OK/OM jde o příjemnou "hračku", se kterou lze velmi snadno navazovat QRP spojení, protože vyniká výbornou citlivostí uzpůsobenou především pro náhražkové antény. S výkonem 2W je pak možné se solidní anténou navazovat i z víkendových QTH, či auta a apod. DX QSO.
Velmi ucelené informace lze najít na www.qsl.net/ok1rp včetně rozšíření, úprav, doplňků apod. Japonský výrobce byl překvapen stálým zájmem o tyto transceivery i přes jejich jednoduchost
(a tím i všechny přirozené nectnosti) a přes omezení výroby po několika letech pouze na několik pásem ( pásma 40/15/6m, která jsou povolena pro nováčkovskou třídu v Japonsku) . Firma dodávala pásma 80-10m + 6m a 2m. Nyní je malosériová výroba ukončena a proto jsou všechna pásma extrémně žádaná a některé méně rozšířená pásma je téměř nemožné získat  za cenu pod 300 USD. Ceny doplňků jako např. koncových stupňů 10W, QSK modulu apod. prakticky přes noc vyletěly na závratné sumy. Výrobky nesou označení MX-..S, případně jejich modifikace. Oblíbené jsou zejména KV pásma 15/40m, které jak jsme již řekli, figurují na koncesních listinách začátečnických tříd v JA.
Bližší podrobnosti, resp. schéma zapojení, přineseme příště.

72, Petr OK1RP

 

Aktualizováno: 21.05.2006

Radioamatérský zpravodaj

kontakt: radio(zavináč)qrp.cz