10.8.2016 Radiostanice WLN KD-C1

Na oblíbených serverech v zahraničí, například 409shop.com se dá zakoupit v současnosti nová radiostanice WLN KD-C1 za cenu menší, než 20 USD. Radiostanice pracuje v pásmu 400-470 MHz, má  16 kanálů a dá se programovat jen pomocí PC.
Radiostanice wln kd-c1Na každý kanál si můžete naprogramovat subtón jak pro RX, či pro TX a tak je vhodná hlavně pro provoz přes FM převaděče v pásmu 70 cm. Samozřejmě i pro PMR a podobné využití. V nabídce e-shopu je mnoho verzí, i s USB programovacím kabelem ale  za cenu o něco vyšší. Programovací kabel dodávaný ke stanici je však neoriginálním klonem kabelu Baofeng , proto se mi ho nepodařilo nainstalovat na žádný PC a to ani pod XP či W7. Nejlepší volbou se nakonec ukázalo použít z kabelu pouze "kabel" s s 2,5 a 3,5 mm stereo jacky a pro vlastní převodník použít MAX232 podle schématu uvedeného tady Napájení z COM portu stačí,  lze vynechat případnou stabilizaci pomocí 78L05 v případě externího napájení IO třeba pomocí 9V baterie. Pokud máte převodník USB/COM či COM port přímo v PC, funguje to na první ťuknutí.  Vlastní program na KD-C1 pak najdete na stránce na 409shop.com dole. Instalace je čínsky, program pak potom v angličtině, takže žádný problém. Koupě radiostanice s kabelem se jeví jako vyhozené peníze a tak bude lepší si koupit dva stereo jacky 2,5 a 3,5 mm, dalších pár součástek a celé si to za hodinu sestavit. A teď už jen výhody.. váha celých 110 gramů, což je oproti třeba VX5-R méně než polovina. Stanice je o rozměrech
96x55x22mm a tak ani pomalu nevíte, že ji máte v kapse. Hlasitost reproduktoru je také slušná, i v autě s otevřeným oknem slyšíte vše bez problémů. Jedná se tedy o zajímavou alternativu k jiným "čínským" stanicím.  Obsluha je jednoduchá, kromě ovladače hlasitosti s vypínačem, PTT a tlačítky + a - pro volbu kanálů tam není žádný ovládací prvek. Jen krytka pro USB konektor k nabíječce a dva jacky pro externí soupravu či programování. Když podržíte +, vypnete umlčovač šumu, když podržíte -, stanice začne skenovat. Po kterých kanálech, to si určíte při programování stanice. Stanice vydrží na příjmu velmi dlouho, dodávaná baterie má kapacitu 1,5 Ah, takže by stanice mohla vydržet na příjmu celý víkend, je citlivá a odolná a tak si najde určitě své uživatele, kteří s ní budou spokojeni. Hlavně ta cena je motivující :-)
A na závěr tak ještě pár fotografií:

Prostředí programu pro nastavení radiostanice:

Srovnání velikosti se starým mobilním telefonem Ericksson T28, hlavně ta podoba antény je zajímavá:

Ericsson T26 a UHF radio WLN

A tohle vám zbyde z dodávaného programovacího kabelu.. :-)

Zbytky kabelu Baofeng

 

1.4.2013 Pozvánka na přednášku a prezentaci činnosti radioamatérů dne 20.4.2013

Radioklub Plzeň a Hvězdárna Rokycany pořádají k příležitosti MEZINÁRODNÍHO DNE RADIOAMATÉRŮ
přednášku a prezentaci z činnosti radioamatérů na téma:

- Historie radiového vysílání
- Digitální provoz na krátkých vlnách
- Jaké je u vás počasí – systém APRS
- Sledování leteckého provozu
- SDR rádio – rádio z malé klíčenky

Akce se uskuteční 20.4.2013 od 9:00 do 16:00 na Hvězdárně v Rokycanech

31.3.2013 Časopis Radioamatérský zpravodaj

Oskenované ročníky časopisu Radioamatérský zpravodaj 1968 - 1991 si můžete nyní stáhnout na serveru uloz.to Všechny jsou ve formátu .pdf a jsou pěkně čitelné. Jsou zajímavým odrazem historie československých radioamatérů  v těchto letech. Přejeme příjemné počtení a hlavně děkujeme neznámému dárci!

 

25.8.2011 Použití radiostanice GM950 pro APRS

V poslední době dochází k rozvoji sítě APRS. Jako výhodná stanice pro APRS se nabízí Motorola GM950, kterou již lze na různých burzách či výprodejích koupit velmi levně. Pokud budete chtít použít radiostanici GM950 ve spojení s Opentrackerem OT+ od firmy Agentdata, můžete použít propojovací kabel mezi radiostanici a OT+. Schéma zapojení kabelu najdete na obrázku.

gm950 opentracker+ cable

Na radiostanici se používá 16-pin konektor pro připojení příslušenství. Radiostanice je trvale připojena k baterii automobilu, zapíná se klíčkem zapalování spolu s opentrackerem pomocí funkce ignition sense, kterou ovšem musíte při programování GM950 povolit. Programování jednotlivých pinů konektoru příslušenství radiostanice GM950 najdete pak na dalším obrázku.

gm950 pin
 

Kabel lze použít samozřejmě i pro OT2m. Zapojení pinů na OT2m je stejné. Je ale vhodné doplnit výstup směrem k OT2m jednoduchým zesilovačem. Na výstupu NF z GM950  je zhruba 1,5 V a to je pro vyhodnocení paketů díky  vstupnímu odporu OT2m málo. Řešení je jednoduché - neinvertující operační zesilovač 741CN v katalogovém zapojení se zesílením zhruba 5 lze vestavět do redukce CAN9 systémem vzdušné montáže, viz následující obrázek


 

18.5.2010 Zajímavé provedení profesionálního výrobku

Zhruba po dvou letech nám přestal fungovat jeden 200 metrový spoj v naší wifi síti. Po výměně Yagi antény za jinou se vše rozběhlo jak má a tak bylo rozhodnuto původní anténu prozkoumat a pokusit se zjistit co se stalo a případně opravit. Jedná se o profi výrobek zakoupený u jedné renomované firmy  zabývající se prodejem wifi techniky za 675 Kč bez DPH.
Krásná bílá trubka ukrývající 16 dBi Yagi anténu (dle údajů prodejce) byla rozloupnuta, víčka však byla zalepena jak jinak než tavnou pistolí. Uvnitř distanční kruhy držící plastové ráhno antény uprostřed trubky opět zalepeny tavnou pistolí. Profi práce...
Po jejich odstranění vyteklo z antény něco vody. Takže zřejmě hlavní problém. Překvapení však nastalo při spatření "profesionálního" přizpůsobení koaxiálního kabelu impedance 50Ω na skládaný dipól.
Prostě tam žádné není....
Po vysušení, slepení antény tentokráte kvalitním tmelem Lukopren a výměně gumové průchodky pro koax byla anténa vrácena na původní místo a jede dál.
Co ti radioamatéři pořád řeší, nějaké přizpůsobení a impedance :-)
Koupit, používat, reklamovat. Hlavně se v ničem nerejpat :-)

Přizpůsobení 5O/300 Ohm :-( Pohled polyetylénovou krycí trubkou antény

 

30.9.2009 Radioamatérské fotogalerie

Aktuální fotografie z radioamatérských akcí - setkání, výstav apod. najdete na Rajčeti ZDE

 

18.10.2008 DUR - GHz - Aktivitätscontest


Tuto soutěž  pořádá ke zvýšení aktivity v GHz pásmech Drážďanský VKV kroužek (Dresdener UKW-Runde ) ve spolupráci
s UKW referátem distriktu Sasko.
Termín: každá 3. neděle v měsíci od 08 - 11 hodin UTC (totožné s OK provozním aktivem).

Pokračování a celé znění podmínek najdete ZDE
 

22.7.2007 Radioamatérská cykloexpedice OL5CX "Jižní cesta"

Opět vyjíždí, tentokrát od 27.7.2007 do 4.8.2007 a to po trase Černá v Pošumaví - Mikulov, více informací ZDE

 

22.10.2006 NF zesilovač s LM386 s nízkým šumem

Mnozí konstruktéři používají ve svých zařízeních v NF stupních integrované zesilovače LM386 resp. jejich obdoby této řady. Obliba těchto zesilovačů pramení pravděpodobně z jednoduchosti jejich použití a snadné dostupnosti u prodejců.
Protože i jejich cena je vcelku příznivá, stále se objevují nová zapojení využívající tyto obvody.

 

Pokračování a celý článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 

30.8.2006 Radioamatérské setkání Holice 2006

Další obrázky ze setkání radioamatérů v Holicích najdete ve FOTOGALERII

 

14.8.2006 Osazování a pájení SMD "po domácku"

Každý kdo se v dnešní době zabývá kromě vlastního provozu také stavěním, konstruováním či osazováním narazil na koncepce či zapojení využívající součástek technologie SMD. Pro mnohé je to strašák, který zatím nepřekonali a pokud se objeví nějaká konstrukce či stavebnice obsahující SMD součástky je neprávem odsouzena, zavržena…

Pokračování a celý článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 

14.8.2006 Radiopřijímače z Rigy

Mnozí z nás mají doma stále ještě fungující přijímače, které mají na svém výrobním štítku jako výrobce uvedeno:
 
"Рига-103, Рижский радиозавод им. А. С. Попова (RRR), Радиотехника, Рига",
 nebo některou z počeštělých verzí. Mnohé z těchto přijímačů mají dodnes velmi slušné vlastnosti.

Pokračování a celý článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 

13.8.2006 Setkání radioamatérů Holice 2006

Setkání radioamatérů v Holicích dne 25-26.8.2006 se rychle blíží. Minianketu na téma "Proč pojedu do Holic" najdete ZDE

 

25.7.2006 Radioamatérská cykloexpedice 2006

Opět vyjíždí - dne 29.7.2006 z Aše. Více info ZDE

 

21.5.2006 QRP transceivery MIZUHO z JA

Stále větší počet zájemců o QRP provoz nachází zalíbení v různých mini QRP transceiverech, stavebnicích či hotových přístrojích z celého světa. A tak se nelze divit, že i do Evropy pronikly miniaturní (ruční!) transceivery japonské firmy MIZUHO, které jsou až neuvěřitelně populární právě v domácím Japonsku, ale také v USA. Jedná se o poměrně jednoduchou koncepci jednopásmového CW/SSB transceiveru s jedním směšováním

Pokračování a celý  článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 

21.5..2006 Jednoduchý PSK31 / SSTV interface G0NZI

Schéma PSK interface pro QRP od G0NZI

Jak postavit za pár pencí ( v našem případě samozřejmě za pár korun, hi) jednoduchý interface téměř k jakémukoliv KV zařízení uveřejnilo v posledních měsících hned několik světových radioamatérských serverů. Zapojení pochází z dílny G0NZI a pokud vlastníte PC se slušnou zvukovou kartou, pak Vám nic nebrání tyto druhy provozu vyzkoušet. Zapojení má pochopitelně vzhledem ke své naprosté jednoduchosti také několik nectností. Při minimálních pořizovacích nákladech ale získáte rychlou pomůcku k experimentům. Potřebný SW lze získat na mnoha webových stránkách. Je jich opravdu mnoho a liší se především podporovanými zvukovými kartami. Doporučuji proto vyhledat program, který bude přímo pro použitou kartu, nebo jí podobnou. Linky na jednotlivé stránky s programy pro PSK31 resp. SSTV apod. přineseme někdy příště.

 73, Petr OK1RP
 


cenzuruje váš poskytovatel připojení?

RADIOAMATÉRSKÝ ZPRAVODAJ
 

Aktualizováno: 18.08.2016

TOPlistNávštěvnost  od 1.1.2006:


maják OK0EV |  závod Čarodějnice  | schémata ze šuplíku (aktualizováno 25.3.2009)| radiobazar OK2VBZ