"Zajímavá" rozdvojka  na 230 V


Celý článek z úvodní strany.


Kamarád podlehl nákupní horečce a při nákupu v OBI přihodil při čekání na placení do téměř poloprázdného nákupního košíku jednu rozdvojku na 230 V, nacházející se snad záměrně před pokladnou ve velkém množství. No nekupte to, někdy se může hodit a za 29 Kč je to výhodná koupě. Nějaký čas ji nepotřeboval a najednou při práci ve firmě zjistil, že by si mohl při vrtání mnoha otvorů do zdi také při tom poslouchat radiopřijímač,  aby mu šla práce rychleji "od ruky". Neváhal proto a použil výše zmíněnou rozdvojku. Zastrčil ji do prodlužovacího přívodu a do jedné strany rozdvojky zasunul dvoužilový přívod od radiopřijímače. V rozdvojce se "zajiskřilo" a "hbitý jistič" jistě tak zabránil nejhoršímu...
   Přinesl nám poté rozdvojku do radioklubu se slovy: "To jsem zase naletěl..". Vyzývali jsme ho samozřejmě k reklamaci onoho výrobku, ale prý pro 29 korun se nebude hádat. Tak jsme  proto poté přistoupili ke zkoumání onoho výrobku. Zajišťovací šrouby se nám nepodařilo "na koleně" odvrtat a tak jsme použili k "rozloupnutí"  rozdvojky půlkilovou paličku. Po jedné dobře mířené ráně se rozdvojka rozskočila na dva kusy. ..
   K našemu překvapení se objevil skoro"bodový svár" mezi fázovou dutinkou a přívodem k zemnícímu kolíku vzniklý odchýlením fázové dutinky na jedné ze dvou zásuvek pro třížilové přívody. No aby ne, materiál rozdvojky je snad čistá mosaz nevykazující prakticky žádnou pružnost a pevnost a  že by nějaká objímka či svorka  bránila dutince v jejím roztažení..taky ne.. O tomto se můžete přesvědčit na následujících fotografiích...
 

Celé to vzniklo patrně tak, že kamarád zastrčil dvoužilový přívod od rádia patrně trochu ze strany a ne přímo v ose rozdvojky. Takže opatrně vážení.....pro dvoužilové přívody používejte na těchto typech "OBI" rozdvojek pouze zásuvku na rozdvojce pro tento typ přívodu určenou :-)

 

Celý článek je míněn jako upozornění na "zajímavé" věci, které lze na našem trhu zakoupit..

A na závěr:

Zdeněk Svěrák & Jaroslav Uhlíř, Elektrický valčík:

...kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane. Kdo si tam nastrká  hřebíky, vyhoří a začne od píky..

 

 P.S. Tuto značku - na výrobku nehledejte. Není tam.
 


Aktualizováno: 16.04.2006

Radioamatérský zpravodaj

kontakt: radio(zavináč)qrp.cz