15.5.2006 Telegrafní SW+ transceiver - návrat jedné legendy

Před několika týdny se Dave Benson, K1SWL rozhodl po vyhodnocení svého výrobního programu ukončit výrobu stavebnice jednopásmového telegrafního KV TCVRu známého pod názvem SW+, který se během (několikaleté !) nepřetržité výroby stal ve světě QRP TCVRů legendou. Především pro svou vynikající užitnou hodnotu, nabízející výborné vlastnosti za neuvěřitelně nízkou cenu.
SW+ se samozřejmě nemůže srovnávat s TCVRy typu Elecraft K2, TenTec Orion nebo s jinými výrobky podobného typu v parametrech jako je IP3, IMD či BDR. V jednom parametru by se ale jít s kůží na trh stydět nemusel. Tímto parametrem je „užitná hodnota“ výrobku.

 

Pokračování a celý  článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 

 

14.4.2006 "Zajímavá" rozdvojka na 230 V

Kamarád podlehl nákupní horečce a při nákupu v OBI přihodil při čekání na placení do téměř poloprázdného nákupního košíku jednu rozdvojku na 230 V, nacházející se snad záměrně před pokladnou ve velkém množství. No nekupte to, někdy se může hodit a za 29 Kč je to výhodná koupě. Nějaký čas ji nepotřeboval a najednou při práci ve firmě zjistil, že by si mohl při vrtání mnoha otvorů do zdi také při tom poslouchat radiopřijímač,  aby mu šla práce rychleji "od ruky". Neváhal proto a použil výše zmíněnou rozdvojku. Zastrčil ji do prodlužovacího přívodu a do jedné strany rozdvojky zasunul dvoužilový přívod od radiopřijímače. V rozdvojce se "zajiskřilo" a "hbitý jistič" jistě tak zabránil nejhoršímu...
Přinesl nám poté rozdvojku do radioklubu se slovy: "To jsem zase naletěl.."....

Pokračování a celý  článek najdete TADY

 

20.3.2006 Dělící člen pro připojení dvou přijímačů k jedné anténě

Na radioamatérských portálech, ale i v několika časopisech se čas od času objevují různá řešení připojení dvou a více přijímačů k jedné přijímací anténě. Jedno z možných řešení je uvedeno níže.
Pokud potřebujete k jedné anténě připojit dva přijímače, není vhodné spojit jejich anténní vstupy paralelně. Dojde tím jednak ke změně impedance, což není tak podstatné, ale díky zpravidla různým vstupním impedancím přijímačů také k rozdělení signálu z antény do dvou nestejných částí, což se projeví tím, že na jednom přijímači je signál horší, než na druhém. Zabránit tomu však může jednoduchý hybridní člen 0-180o, který při zachování impedancí rozdělí signál z antény do dvou shodných kanálů....


Celý článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 
10.3.2006 Jednoduchý PA pro QRP zařízení na 80 metrů s tranzistorem IRF 530
Při hledání vhodného zapojení malého a účinného zesilovače pro TCVR na 80m a pro své ostatní projekty jsem narazil na internetových stránkách na zajímavé zapojení, které využívá tranzistor HEXFET IRF530. Protože tyto tranzistory jsou na našem trhu dostupné, ale především protože jsem tyto tranzistory kdysi dostal darem, vyzkoušel jsem zmíněné zapojení původně pocházející od Wese, W7ZOI....

Pokračování a celý článek  najdete
ZDE

 

73, Petr OK1RP

 

22.2.2006 Stavebnice QRP - část II.  Petr Ouředník, OK1RP, ok1rp@qsl.net

Druhý díl povídání o QRP stavebnicích je věnován tentokrát populárnímu transceiveru Rockmite – stavebnici z dílny Small Wonder Labs, kterou vlastní Dave, K1SWL....
Celý příspěvek od OK1RP najdete
ZDE

 

21.2.2006 Stavebnice QRP - část I.  Petr Ouředník, OK1RP, ok1rp@qsl.net

Mnoho radioamatérů se dnes již bohužel zcela oprostila od jakéhokoliv vývoje či stavby zařízení a bastlení v tom pravém slova smyslu je pro ně již nepředstavitelnou minulostí. Důvodem je záplava dnes již víceméně dostupných, komerčně nabízených zařízení japonské či americké provenience a možnost být okamžitě na pásmu je velmi lákavá. Pro mnohé může být důvodem například absence technického vybavení, znalostí, případně času, který by na stavbu zařízení museli věnovat...
Celý příspěvek od OK1RP najdete
ZDE

 

21.2.2006 "Expedice 3Y0X"

Navázat přes 87.000 spojení z ostrova pokrytého sněhem a ledem, atakován sněhovými bouřemi, bez možnosti okamžitého naloděni je bezesporu obrovský úspěch! Pokud jste měli to štěstí a navázali jste spojení s expedici na ostrov Petra I., která do neděle 19.února vysílala pod značkou 3Y0X a chcete si ověřit, ze jste v jejich deníku, najdete jej na http://www.peterone.com/p1log.html.


Pokud byste rádi získali více informací, krásné
fotografie a krátká videa a především informace jak získat jejich QSL lístek, pak klikněte na http://www.peterone.com.

 

MNI DX, Petr OK1RP

 

21.2.2006 Otázky a odpovědi ke zkouškám na "koncesi"

Otázky včetně správných odpovědí pro písemné testy zkoušek pro jednotlivé druhy průkazů odborné způsobilosti k obsluze vysílacích rádiových zařízení amatérské radiokomunikační služby...to je dokument,který byl zveřejněn k dispozici všem, kteří by se chtěli připravit na složení zkoušek k získání vlastního radioamatérského povolení a tím i svojí značky. Na mnoha radioamatérských portálech byl obsah tohoto dokumentu velmi živě diskutován, neboť některé otázky jsou velmi diskutabilní a jejich přínos je v tomto testu zanedbatelný. O co se vlastně jedná zjistíte ZDE (formát doc, 286 kB), nebo ZDE (formát zip, 57kb)

73, Petr OK1RP

 

8.2.2006 Předzesilovač k anténě na 160 m dle G3PQA

schéma předzesilovače 20 dBDruhou inspirací v návaznosti na předchozí příspěvek o předzesilovačích k přijímacím anténám pro spodní pásma nechť je další, tentokrát 20dB předzesilovač z dílny Johna, G3PQA.Zapojení obsahuje známý JFET typu BF244 jako náhradu za u nás nesehnatelný MPF102. Pokud by chtěl někdo dát přesto přednost původnímu zapojení s MPF102, lze jej získat např. na http://www.circuitspecialists.com/level.itml/icOid/2911
Materiál typ 43 pro L2 dodával ještě nedávno např. GES apod. Zapojení lze přizpůsobit v poměrně širokém rozsahu napájecího napětí 12-18V. Odběr u zkoušeného vzorku činil 6,8mA/12,5V. Vst./výst. impedance je 50 ohmů.MNI DX přeje Petr, OK1RP22.1.2006 POWER MANAGEMENT CHALLENGE  2006

Podmínky nového závodu "PMC contest" - navázat co nejvíce spojeni během IARU Region 1 Field Day CW s použitím tužkových baterií - článků velikosti AA - po jejich vybití pro Vás závod končí! ! !

Počet baterii je omezen na 10ks pro 12V zařízeni, 8ks pro zařízení s napětím 9.6V atd. Baterie se nesmí měnit během závodu, použijete-li různá zařízení pro jednotlivá pásma, máte jen jedny baterie, které měníte v zařízení! Lze použít jakékoliv včetně akumulátorů - nesmí se však během závodu nabíjet!

Podmínky celého závodu najdete
ZDE

 

19.1.2006 Pásmové filtry pro vstupní díl RX/TCVRu snadno a rychle

Před časem jsem uveřejnil na jiném radioamatérském portále příspěvek o snadno realizovatelných filtrech
pro vstupní díl přijímače z dílny George Dobbse, G3RJV.
Obdržel jsem veliké množství dopisů a emailů ohledně stavby těchto filtrů především proto, že snadnost a rychlost celé konstrukce vyplývala z již navinutých cívek TOKO, které v době vydání článku nebyly v ČR k sehnání. Nyní je tomu však jinak..

Pokračování a celý článek od Petra OK1RP najdete ZDE
 


18.1.2006 Předzesilovač k přijímací anténě pro 160m

flag_pix.jpgPokud se zabýváte provozem na spodních pásmech a především pak příjmem slabých signálů na pásmu 160m, pak se nevyhnete stavbě speciálních přijímacích antén pro tato pásma jako jsou Beverage, K9AY, EWE, různá provedení Pendant, Flag, Diamond či méně známé Snake apod.
    Signály z těchto různých typů přijímacích antén jsou ve většině případů přibližně o 25-35 dB slabší, než signály, jaké by poskytoval dipól. Přestože by se mohlo zdát, že je citlivost moderních transceiverů dostatečná, je nutné výstupní signál z antény zesílit před jeho zpracováním vlastním přijímačem.
Z důvodu maximálního omezení pronikání nežádoucích signálů je vhodné instalovat předzesilovač přímo k anténě a tím žádoucí signály zesílit na dostatečnou úroveň dřív, než se poměry vlivem nekvalitního stínění koaxiálního svodu od antény významněji zhorší.


Jaké by tedy měly být parametry takového předzesilovače, aby vyhověl co nejlépe našim požadavkům?
Celý článek od Petra OK1RP najdete ZDE

 
15.1.2006 Jediný, který přežil zával v dole v Západní Virginii, je KC8VKZ !
Jak zveřejnily mnohé radioamatérské portály celého světa např. ARRL (http://www.arrl.org),
QRZ.COM
(http://www.qrz.com), CAV (http://www.c-a-v.com) apod., je jediný dělník, který
přežil zával v dole v americké Západní Virginii radioamatér!

Jde o Randala McCloye, držitele radioamatérského povolení Technical Class se značkou KC8VKZ
(http://www.qrz.com/callsign/kc8vkz).

Randala McCloye převezli do pittsburské nemocnice v kritickém stavu. Potvrdil to Larry
Roberts, lékař z traumatologického centra v Morgantownu.
McCloy prodělal po vyproštění ze zasypaného dolu kóma. Musel podstoupit třídenní kúru v
přetlakové komoře, aby se z jeho těla rychleji odbouraly jedovaté látky, kterých se nadýchal. Poté byl transportován zpět do nemocnice v Morgantownu, Západní Virginie. Odborníci se obávají, že jeho mozek může být v důsledku dlouhodobého nedostatku kyslíku poškozený. Ohrožená je i funkce dalších orgánů.

Mladý horník byl společně s dalšími dvanácti parťáky zasypaný v místě tragédie přes čtyřicet hodin a díky mnoha šťastným náhodám se mu podařilo přežít až do příchodu záchranářů.

Jako projev maximální soudržnosti všech radioamatérů a podpory nejen Randalovi, ale i celé rodině navrhl Bernie, WB3JDL všem, kteří chtějí popřát brzké uzdravení nebo jinak pomoci, zaslat svůj QSL lístek na:

adresu rodiny

KC8VKZ
Randal L McCloy, Jr
PO BOX 223
Philippi WV 26435
USA

nebo přímo do nemocnice na adresu

West Virginia University's Ruby Memorial Hospital
Randal McCloy
PO Box 8059, Morgantown
WV, 26506.

Pokud je to ve Vašich možnostech, můžete zaslat i několik USD, které jistě pomohou Randalově
rodině zaplatit okamžité výdaje s ošetřováním a překlenout tak dlouhou dobu vyřízení
formalit s pojišťovnami.

Podrobnější informace je možné nalézt např. na stránkách deníku Beckley, West Virginia na:
http://www.register-herald.com/siteSearch/apstorysection/local_story_010232237.html

73 Petr, OK1RP
 
15.1.2006 Co je to HRČS…?
Historický radioklub československý byl založen 27. září 1990 ve Zlíně za účasti zakladatelů PhDr. Františka Peřiny ze Zlína, Petra Fridricha z Říčan a Ivana Marka z Pardubic. Časopis Radiojournal začal vycházet již o 2 roky dříve. Mnozí z prvních členů HRČS se již předtím znali, mj. i z Kruhu přátel Technického muzea v Brně. V HRČS jsou sdruženi převážně sběratelé historických radiopřijímačů, ale i zájemci z oborů souvisících. HRČS pro své členy vydává klubovní časopis Radiojournal, který vychází čtyřikrát do roka. Klub pořádá třikrát ročně celostátní setkání sběratelů spojená s aukcí historických radiopřijímačů a jiných artefaktů týkajících se tohoto oboru a má ve vlastnictví budovu, ve které je uložena klubovní sbírka.

Celý článek pak najdete
ZDE

73, Petr OK1RP
 
15.1.2006 Sháníte data o zahraničních elektronkách?
Přjímač DRAKE R-4CMnoho radioamatérů používá v dnešní době moderní transceivery typu FT1000MP, TS950SDX, Omni VI, apod. Avšak ti z nás, kteří se zabývají DX-ingem a poslechem slabých signálů především na spodních pásmech mají na svých stolech kromě těchto "supermoderních digitálních zázraků" stále ještě i elektronkové přijímače např. typu Drake R4B, R4C apod., které v různých úpravách např. Roba Sherwooda, NC0B na http://www.sherweng.com/index.html vynikají tak skvělými parametry, o kterých si mohou nechat dnešní moderní transceivery jen zdát...
Pokud někoho z těchto nadšenců postihne ta nepříjemnost, že se jejich elektronkový miláček "roznemůže", je mnohdy příčinou některá z "unavených" elektronek. Při shánění originálních elektronek resp. náhrad často potřebujeme znát podrobně parametry daného typu elektronky zahraničního např. amerického výrobce. Vynikající katalog s obrovským množstvím typů a dokonce linky na další katalogy najdete na  
http://www.nj7p.org/Tube1.php?tube=

Budete-li mít potíže se sháněním náhradních dílů na Drake R4B, R4C nebo přímo samotný RX nabízím pomoc.

Mnoho pěkných spojení přeje
Petr, OK1RP

 

8.1.2006    Elektronická databáze vydaných značek ČTÚ

Nejen stávající držitelé radioamatérských licencí, ale především uchazeči o vlastní značku jistě uvítají možnost ověřit si , zda jimi vybraná značka či prefix již není vydán, případně zda je takovou kombinaci možné získat. ČTÚ na svých stránkách takovou databázi zřídil a přestože zde zatím není zcela kompletní výčet značek, především do minulosti databáze zatím moc "nevidí", je možné si například rychle prověřit např. do kdy vydané povolení platí a to ZDE:
   Systém použití rozšířeného hledání ANSI-SQL v příkladech:
- k vyhledání všech značek začínajících OK7 .... zadej OK7%
- všechny značky začínající OK1K ... zadej OK1K%
- k výpisu všech značek s dvoupísmenným sufixem... zadej OK___ (3x podtržítko)
- všechny OK nebo OL se sufixem "DX" ... zadej O__DX (2xpodtržítko).

73!Petr  OK1RP
 
6.1.2006 Zajímavá akce Československého DX klubu
Pokud vlastníte přijímač na kmitočty mezi 400-410 kHz, můžete se  "na dálku" zúčastnit  akce Československého DX klubu - simultánního poslechu dlouhovlnných majáků námořní a letecké navigace.
  "Nulté kolo proběhlo v noci 1. ledna 2006 a srovnání výsledků tří posluchačů bylo rozhodně zajímavé. Předpokládáme, že s počtem účastníků poroste i množství zachycených signálů, ukáže se, co je kde slyšet
a v neposlední řadě je to příležitost k porovnání možností přijímačů, antén i vlastních zkušeností. Nejedná se
 o závod, nebude vítězů ani ocenění. Společný poslech chceme pořádat pravidelně každý víkend během příznivé zimní sezóny v rozmezí jedné hodiny ve stanoveném 10 kHz segmentu hlavního pásma leteckých NDB."


Podrobnosti na www stránkách CSDXC :
http://www.dx.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=277

Aktualizace článku 26.1.2006: Tato akce pokračuje samozřejmě i dále dalšími koly, informace na stránkách CSDX

 

5.1.2006   Postavte si krystalový preselektor pro přijímač

Schéma preselektoruPokud se při vývoji resp. stavbě přijímačů zajímáte především o jejich technické parametry jako jsou IP3, IMD, BDR aj., pak budete muset věnovat velkou pozornost především vstupnímu dílu a jeho selektivitě resp. odolnosti.
  Drtivá většina jednodušších koncepcí používá na vstupu přijímače jednoduchý laděný obvod, v lepším případě je na vstupu navržena dvojitá pásmová propust. Strmost a úroveň potlačení takového filtru nebývá dostatečná především na tzv. těžkých pásmech jako je 40m, CW nebo při extrémních podmínkách ve stylu mezinárodních závodů. Dobrým řešením je zařazení eliptické (Cauerovy) pásmové propusti, kterou najdete na 
http://www.ok1rr.com/view.php?cisloclanku=2004122503.  Nabízí se však lepší a podstatně zajímavější řešení použitím preselektoru tvořeného krystalovým filtrem.

Jak na to se dočtete
ZDE.
73! Petr OK1RP
 
4.1.2006    Postavte si přijímač pro NOAA snímky počasí

Přijímat snímky NOAA o počasí a sestavovat si vlastní předpovědi se stalo nejen módou, ale i velkým koníčkem a to nejen u nás. Zařízení není složité a programů pro PC je dnes k dispozici dost. Pokud se však nechcete zabývat sháněním součástek, výrobou plošných spojů apod. pak neopovrhnete bezvadně připravenou stavebnici, kde je vše potřebné včetně dobrého návodu na sestavení. Ceník stavebnic, příslušenství a dalších potřebných součástí pro stavbu nejen tohoto zařízení najdete ZDE. Veškeré informace o stavebnicích najdete na  http://www.qsl.net/ok2ugs/gb_137141/photogallery_cz.htm

73! Petr OK1RP


3.1.2006     CQ WW DX, CW 2005 očima těch, co nevítězí aneb celý svět na KV jako na dlani s jednoduchými telegrafními transceivery.

(úryvek z článku) "Tma je v této části opravdu jiná, než na kterou jsme zvyklí a tak jsme snadno přehlédli, že jen pár desítek metrů od nás je nízký, ale rozlehlý celodřevěný srub. Tady na Laplandu mu říkají cabin. Přijímáme pozvání a vstupujeme do království dálkového příjmu na dlouhých, středních a krátkých vlnách. Podává se losos, čerstvá zelenina, domácí placky a nezbytná Finlandia. Nepřeberné množství zařízení je připojeno na desítky přijímacích antén Beverage a mnoha dalších typů antén. To vše je dílem OH9L.. a nyní je obležen na 40m volajícími stanicemi. Až při ranním úsvitu můžeme rozeznat krajinu kolem nás. Na východní straně je v dálce vidět řada asi pěti keřů, na jižní pak sráz a sněhová závěj. Ostatní je jen sněhobílá nádhera tající dech. Vycházím ven, teplota se pohybuje kolem -30C."

Celý článek od Petra, OK1RP najdete
ZDE
 

RADIOAMATÉRSKÝ ZPRAVODAJ
Aktualizováno: 03.09.2006

stránka uzavřena dne 21.5.2006